NIEDROŻNOŚĆ JAJOWODÓW

Niedrożność jajowodów jest jedną z przyczyn niepłodności. Do naturalnego poczęcia jest niezbędny przynajmniej jeden drożny jajowód, aby był możliwy kontakt plemnika z komórką jajową oraz wędrówka zarodka do jamy macicy. Choroba pojawia się często na skutek stanów zapalnych dróg rodnych (np. infekcje Chlamydiowe), ale wśród przyczyn można również wymienić endometriozę, przebyte poronienia i ciąże pozamaciczne, nowotwory jajowodów, przebyte operacje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej, powikłania stosowania wkładki domacicznej. Badanie drożności jajowodów jest wskazane w każdym przypadku, gdy regularne współżycie bez zabezpieczenia w czasie trwania dni płodnych, przez co najmniej 12 miesięcy nie doprowadziło do ciąży. Dowiedz się więcej o niepłodności.
BADANIE HYCOSY

Jest to nowoczesna metoda oceny drożności jajowodów w warunkach gabintu lekarskiego. CliniCare wprowadziła badanie HyCoSy do swojej oferty jako jedna z pierwszych placówek w Małopolsce. Badanie jest wykonywane przez certyfikowanych specjalistów ginekologii i położnictwa. Ocena drożności odbywa się pod kontrolą ultrasonografii, dzięki czemu unika się napromienienia jak przy HSG. Dodatkowymi atutami badania są: ocena kształtu i budowy macicy, ocena wszelkich nieprawidłowości macicy takich jak polipy, mięśniaki i zrosty mogące uniemożliwiać zajście w ciążę. Dowiedz się więcej o metodach oceny drożności jajowodów.
PRZEBIEG BADANIA

Po konsultacji z lekarzem, potwierdzeniu wskazań do badania oraz podpisaniu formularza zgody na badanie, pacjentka przygotowuje się i kładzie się fotel ginekologiczny. Do pochwy jest wprowadzany jednorazowy wziernik ginekologiczny. W dalszej kolejności cienki i bardzo miękki cewnik z balonikiem jest umieszczany w szyjce macicy. Po usunięciu wziernika wprowadzana jest do pochwy głowica ultrasonograficzna i przez cewnik delikatnie podawany jest jałowy kontrast pianowy ExEm Foam, który wypełniając jamę macicy i jajowody sprawia, że stają się bardzo dobrze widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Samo badanie zwykle trwa kilka minut, a wraz z przygotowaniem około 15-20 minut. Do badania jest używany w 100% jałowy sprzęt jednorazowy. Podczas badania przekazujemy pacjentce na bieżąco informacje o prowadzonych czynnościach oraz pacjentka wspólnie z lekarzem oglądają obraz USG. Ocena USG ma miejsce na aparacie najwyższej klasy USG Voluson E8 firmy GE z opcjami 3D/4D, B-Flow i HDlive.